Answer:
<u>Antonio had a head start of 3 meters.</u>
Step-by-step explanation:
I took the test on Edge and got it correct.
<em>(Sorry, this is late and you probably don't need it anymore.)</em>
Answer: $1,540
Step-by-step explanation:
Given the following amount charged by a worker :
First 45 hours = $14 per hour
time and half for the next 10 hours
Double time for all hours after that:
If he worked for 80 hours :
First 45 hours = (45 × $14) = $630
Next 10 hours:
Time and half for 10 hours is equivalent to (10 × 1.5) = 15 hours
(15 × $14) = $210
Double time for all subsequent hours :
80 - (45 + 10) = 80 - 55 = 25
Double time : (2 × 25) = 50 hours
(50 × 14) = $700
Hence, total amount earned :
($630 + $210 + $700)
= $1,540
Answer: bob will take a while
Step-by-step explanation:
Answer:
the probability that less than 33% of the people sampled will answer yes to the question =0.5676
Step-by-step explanation:
A guest orders a drink = <span>1½ ounces of 80-proof vodka and 12 ounces of beer
it means it contains 2 drinks.
Because 3 ounces of 80 proof vodka is considered as 2 drinks and half of that will be considered as 1 drink, and 12 ounces of beer is considered as one drink so the total drinks this beverage contains is two drinks.</span>