Answer:
Hello your question is incomplete below is the complete question
Jim Connor is the owner of Wave Riders, a surf shop located in West Palm Beach, Florida. Jim has just received his end of the year financial statements from his accountant. When he sees his gross and net income he is dismayed. With almost $250,000 in gross profit he just doesn’t understand why he is always short on cash to pay his employees and suppliers. One of his largest suppliers of surf boards notified him just last month that they would no longer extend him credit and he would have to pre-pay all of his orders. He puts a call into his accountant to set up a meeting with her to discuss the financial health of his business
Average inventory turnover ratio : Wave riders = 2.5 , Industry = 6.85 ( as calculated )
answer: The recommendations that should be made to Jim to help him improve the company's financial performance is, Jim should work on selling off his old inventories before ordering more
Explanation:
The recommendations that should be made to Jim to help him improve the company's financial performance is, Jim should work on selling off his old inventories before ordering more, this is because The Average inventory turnover ratio for Waveriders is lower than the Industry's Average inventory turnover ratio. and this is caused by inadequate inventory management ( overstocking or low sales ) and this is affecting The financials of Waveriders
Answer:
total finance charge = $203.08
her monthly payment = $105.13
Explanation:
The Loan amount = Cost of Appliance - Down Payment
= $2,900 - ($2,900 × 20%)
= $2,320
Change the APR to nominal compounding,
Using a Financial Calculator, this will be :
8.50 % Shift EFF%
12 Shift P/YR
Shift NOM % = 8.19%
Then calculate the <em>monthly payment</em> as follows :
Pv = $2,320
n = 24
p/yr = 12
r = 8.19%
Fv = $0
PMT = ?
Using a Financial Calculator, monthly payment, PMT is $105.13
Total Finance Charge will then be obtained from the amortization schedule from the First Period to the 24th Period and this will be : $203.08.
Answer:
A. Set above equilibrium price
Explanation:
A price ceiling is a mandatory maximum price that a seller is allowed to charge. Generally, a government may impose this in order to protect consumers, especially with regards to the purchase of essential goods.
If the price ceiling was set below the equilibrium price (option c) or if the equilibrium price is above the price ceiling (option b), it will immediately cause a shortage (option d) since the quantity demanded would be higher than the quantity supplied when the price falls. This is because people will be willing to purchase more since it is cheaper but suppliers will be willing to produce less due to lower profits. Hence, options b, c and d are eliminated.
Option A is correct because... (please refer attached diagram):
When the price ceiling is above the equilibrium price, suppliers are willing to supply more since they can make higher profits but consumers will reduce purchasing since it is expensive. However, it does not cause any immediate effect because it takes time for suppliers to be able to produce more and cannot be done immediately unless anticipated in advance. In the long run however, quantity demanded will fall from equilibrium quantity to D1 and quantity supplied will rise from equilibrium quantity to S1. Hence, causing a surplus between D1 - S1 in the long run.
Answer:
If you use the money reasonably and wisely, Yes, I think you can live 30 days with 1000 dollars in savings.
Answer: $14,625
Explanation:
Based on the information given, if practical capacity is used to allocate cost, the cost that is allocated to shipping will be:
= Budgeted annual cost/200 × Number of shipping work stations
= 65000/200 × 45
= $14,625