Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
It is generally not recommended to use a combination of both quantitative and qualitative methods.
Explanation:
For business success it is important to use a combination of qualitative and quantitative methods.
Quantitative methods involves getting insight from data by using formulas, models and other mathematical methods to draw conclusions. Facts and logic is used to make business decisions.
Qualitative methods involve insights that is not based on mathematical methods, for example finding out what motivates consumer spending. It uses tools such as surveys and interviews.
Simple interest formula
I=PRT
I=interest
P=principal=amount invested
R=rate in decimal
T=time in years
we are given
P=1750
R=1.9%=0.019
T=1
I=PRT
I=(1750)(0.019)(1)
I=33.25
that's how much interest
total will be $1750+interest=$1750+$33.25=$1783.25
your answer is right
Answer: 31155.5
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Money won = $1,000,000
Installments made yearly = $50,000
Interest rate = 5%
The yearly deposits made by Svetalana will be: = 500000-x
The future Value of the yearly deposits made by Svetalana will be:
= (50000-x) × (1/(1.05) + (1/(1.05)^2 .....(1/(1+0.05)^20))
= (500000-x) × 33.066
We should recall that the interest from the question is equated to x. This will be:
33.066 × (50000-x) × 0.05 =x
1.6533(50000 - x) = x
82665 - 1.6533x = x
2.6533x = 82665
x = 82665/2.6533
x = 31155.5
$1,032.19. Assume that the next coupon payment is exactly six months away. a) What is the yield-to- maturity of the bond? b) What is the effective annual rate