Answer:
The correct option is E) About 1 in a million.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
It is given that one in a hundred million people is a genius.
Let G represents the Genius and Q represents the quirky.
We need to find the probability that someone is acting quirky- what is the probability that they are a genius.
The probability that person is quirky is: 
The probability of
Hence, the required probability is:



Which is near about 1 in a million.
Hence, the correct option is E) About 1 in a million.
Let a the price of a basket of oranges be O, that of a basket of apples A, a basket of mangoes M and a basket of peaches P, then
O + A + M + P = 790 . . . (1)
M - 4 = P + 7 = 3O = A/2 . . . (2)
From (2), we have:
M = P + 11
O = (P + 7)/3
A = 2P + 14
Substituting for M, O and A into (1), gives:
(P + 7)/3 + 2P + 14 + P + 11 + P = 790
P + 7 + 6P + 42 + 3P + 33 + 3P = 2370
13P + 82 = 2370
13P = 2288
P = 176
Therefore, the price of a basket of peaches is Rs176.
You have :
--------------
DE arc = ( pi ) ( AD ) ( 2.36 radians / 2 pi radians ) = ( 2/3 ) ( AB ) ( 2.36 radians / 2 )
DE arc = ( 2/3 ( AB ) ( 1.18 radians )
BC arc = ( pi ) ( AB ) ( 1.18 radians / 2 pi radians )
BC arc = ( AB ) ( 0.59 radians )
BC arc / DE arc = ( AB ) ( 0.59 radians ) / ( 2/3 ) ( AB ) ( 1.18 radians )
BC arc / DE arc = ( AB ) ( 0.59 rad ) / ( 2/3 ) ( AB ) ( 1.18 rad )
BC arc / DE arc = ( 3/2 ) ( .59 rad / 1.18 rad ) = 3/4 <-------
Answer:

Step-by-step explanation:
Given


Required
Determine the per capita
The per capita is calculated by dividing number of books by people as follows;

Substitute 2.7 * 10^3 for books and 42 for people

(Approximated)
<em>Hence, the per capita is 64</em>
Hey mark me brainlest but ur answer is 27/45
Bess ur day.