Answer:
30%
Explanation:
The computation of return on investment is shown below:-
Return on Sales = Credit sales × Return on sales
= $24,000 × 5%
= $1,200
Investment in Accounts Receivable
= $24,000 × 1 ÷ 6
= $4,000
Return on Investment = Return on Sales ÷ Investment in Accounts Receivable × 100
= $1,200 ÷ $4,000 × 100
= 30%
Therefore for computing the return on investment we simply divide the investment in account receivable by return on sales.
Answer:
b. Net Income
e. Cash from Investing Activities
Explanation:
Calculation to determine Which of the following items would be increased by the sale of the marketable securities
Using this formula
Gain from investment = Selling price of the security - Value of the security
Let plug in the formula
Gain from investment= $93,000 - $85,000
Gain from investment= $8,000
Based on the above calculation The sell of marketable security will INCREASE CASH which means that CASH FROM INVESTING ACTIVITIES will increase and NET INCOME will increase.
Therefore the items that would be increased by the sale of the marketable securities are :
b. Net Income
e. Cash from Investing Activities
Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222
Answer:
$2,065,000
Explanation:
Based on the information given the maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be depreciable basis of the amount of $2,065,000 reason been that 100% is the bonus depreciation that is allowed under bonus election.
Therefore maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be the same amount of $2,065,000.
Answer:
He should pay = $270,000
Explanation:
<em>The amount he should pay for the investment is the present value of he net income discounted at the rate of return of 12%</em>
The occupancy rate = 100 -5= 95%
The net income = occupancy rate × income - expenses
= 95%× 3,600× 12 - 8,640= 32400
If we assume that the income is earned forever, then the Present value of the income will be
PV of net income = A/r
A-32400
, r -12%
= 32400/0.12
=$270000
He should pay = $270,000