Answer:
(A) $731,250
Explanation:
The formula to compute the break-even point in sales dollars is shown below:
= (Fixed expenses or Fixed cost) ÷ (Contribution ratio)
where,
Contribution ratio = Contribution margin ÷ sales
= $208,000 ÷ $650,000
= 0.32 or 32%
And, the fixed expense is $234,000
Now put the values to the above formula
So, the value would equal to
= $234,000 ÷ 32%
= $731,250
Answer:
The amount of the additional projected liability that should be recognized is $28,000
Explanation:
For computing the amount of the additional projected liability, we have to apply the formula which is shown below:
= Tax benefit in 20% - Tax benefit in 40%
= $70,000 - $42,000
= $28,000
The other information which is given in the question is irrelevant. So, it is not been considered in the computation part. Hence, it is ignored.
We took the higher value between $42,000 and $14,000.
Answer:
<em>I can see there are no choices.</em>
Purchase or Lease Stage
Explanation:
The "Hardware Lifecycle" has several stages or phases. These are:<em> Plan, Purchase or Lease, Deploy & Install, Maintenance, Upgrade, Parts & Repair, Extend, Buyback or Trade In and Dispose or Recyle.</em>
The situation above is part of the<em> "Purchase or Lease Stage."</em> This stage <u>allows the person to buy the computer that they wanted.</u> When it comes to the IT hardware, the person can either "Buy" or "Lease." One may choose the second option if he is not yet ready to buy.
So, this explains the answer.
Standard:
Wool required = 2 yard^2 per coat
Cost = $44/ yard^2
Therefore,
Total standard cost per coat = wool per coat * cost per yard squared = 2*44 = $ 88 per coat.
The correct answer is C.