10500-4500=6000
6000/250=24
So the answer is 24 months, or 2 years.
Answer:
The total change that will likely occur in 2 years is
mg/L
Step-by-step explanation:
Given : The first year, they found the chloride concentration changed by
mg/L .
It is estimated that the chloride concentration will change
mg/L the next year.
To find : What is the total change that will likely occur in 2 years?
Solution :
The chloride concentration changed by
mg/L in first year.
The chloride concentration will change
mg/L the next year.
The total change that will likely occur in 2 years is
In a mixed fraction -
mg/L
Answer:
Step-by-step explanation:
x= money earned per hour working as a cashier.
y=money earned per hour working delivering newspapers.
We propose the following system of equations:
5x + 4y =77
6x + 3y=78
We solve the system by reduction method:
-6*(5x+4y=77) ⇒ -30x-24y=-462
5*(6x+3y=78)⇒ 30x+15y=390
---------------------------
-9y=-72 ⇒ y=-72 /-9=8
Now, we get the value of "x" replacing the value of "y" by "8" in any part of the equation above.
5x + 4(8)=77
5x+32=77
5x=77-32
5x=45
x=45/5=9
therefore;
money earned per hour working as a cashier= $9/ hour
money earned per hour working delivering newspapers=$8/hour
Answer:
$151,257.12
Step-by-step explanation:
7.5% is the annual interest rate, the monthly interest rate is:

The amount (P) that must be deposited into an account at a rate 0.625% per month for 7 months in order to obtain $158,000 is given by:

$151,257.12 must be deposited into the account today.
Answer:
Volume of shaded portion = (600 - 36π) units³
Step-by-step explanation:
Volume of the shaded portion = Volume of pyramid - Volume of cone
Volume of pyramid = ⅓*l*w*h
Where,
l = length of base of pyramid = 15 units
w = width of base of pyramid = 10 units
h = height of pyramid = 12 units
Plug in the values to find the volume of the pyramid
Volume of pyramid = ⅓*15*10*12 = 5*10*12 = 600 units³
Volume of Cone = ⅓πr²h,
Where,
r = radius = ½ of diameter = ½ of 9 = 3 units
h = height = 12 units
Volume of Cone = ⅓*π*3²*12 = ⅓*π*9*12
= π*3*12 = 36π units³
Volume of shaded portion = (600 - 36π) units³