Situations:
1) he makes 1st shot + he makes 2nd shot
P(A) = 0.4 · 0.4 = 0.16 ( 16 % )
2) he makes 1 st shot + he misses 2nd shot
P(B) = 0.4 · 0.6 = 0.24 ( 24 % )
3) he misses 1st shot and he has no more attempts
P (C) = 0.6 ( 60 %)
0.16 · 2 + 0.24 · 1 + 0.6 · 0 = 0.32 + 0.34 = 0.56
The expected value is 0.56 points.
I think that Devon swam at least 35 minutes each day for 5 days because if he exercised 225 minutes and each day he walked for 10 minutes then if you divide 225 by 5 you get 45 so every day he exercised 45 minutes and since he walked for 10 minutes you subtract 10 from 45 which gives you 35 so he swam for 35 minutes.
Answer: 5 gallons
Step-by-step explanation:
There are 3 x's on the graph for 1/4, so 1/4 times 3=3/4
There are 2 x's on the graph for 3/8, so 3/8 times 2=3/4
There are 4 x's on the graph for 5/8, so 5/8 times 4=5/2
There is only 1 x for 1, so it will remain 1.
So if you add these up,
3/4+3/4+5/2+1
6/4+10/4+1
16/4+1
4+1
There is 5 gallons of sap produced that day.
Hope this helped!
Since x is the number of seconds it took the rock to hit the water, x is the value that we are looking for. When the rock hits the water, it's height is 0, therefore, f(x) = 0. So, we can set the expression on the right equal to 0, and solve for 0. Let's do just that:

We can divide by -16, nothing will happen because 0 divided by anything is 0:

To factor any trinomial in standard form (given below), we must find two numbers that add to "b" and multiply to "c":

So, for this specific question, let's find two numbers that add to -8 and multiply to 9. These are clearly 9 and -1. We can write it in this way now:

Both answers would be valid, but there can't be negative time, so your answer is
"It takes 9 seconds for the rock to reach the water."