Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Answer:

Explanation:
The strength of an electric field E produced by a single charge Q at a distance d from it is given by the formula:
, where K represents the Coulomb constant.
Since the electric field E is derived from the Coulomb Force per unit charge using a positive test charge, the field's units will be in units of Newtons/Coulomb, and be the formula for the Coulomb electric force between to charges (Q1 and Q2),

but modified with only one charge showing in the numerator of the expression.
C: Foreclosure. People in identity foreclosure have committed to an identity too soon. Often they have simply adopted the identity of a parent, close relative or respected friend.
Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
Answer : The process of changing a property of a wave to transmit information is called Modulation.
Explanation :
Modulation is the process of changing the property of wave to transmit information. This is done with the help of modulator.
In modulation, the message signal is superimposed on a high frequency signal. A sine wave ( usually high frequency ) is used as a high frequency carrier wave.
Modulation can be done in many ways like :
(1) Frequency modulation
(2) Amplitude modulation
(3) Pulse modulation