Answer:
She owes 4500 because she leased the apartment for 1 year and her yearly total would be 6,000 but since she left after three months the amount she paid was 1,500 and 6,000 - 1,500 is 4,500 that is how much she owes.
Explanation:
I hope this helped have a great day!
Answer:
Partners return on the equity will be 18.8 %
So option (e) will be correct option
Explanation:
We have given Miko's capital account began the year with a balance of $16200
So beginning equity of miko's = $46,200
Ending equity of miko's = $46,200 + $8,700 - $5,200 = $49,700
Average equity 
Partners return on equity 
So partners return on equity will be 18.8 %
So option (e) will be the correct answer
Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)