Answer:
Container size = 52
Number of kanbans required ≈ 7 kanbans
Explanation:
Given the data in the question, to find the Kanban container size, we calculate the economic order quantity (EOQ) using the formula below :

Where
Annual usage A = 4500
Setup cost S = $30
Annual holding cost H = $100
Container size = √{(2×4500×30)÷100} = √2700 = 51.96 ≈ 52
Container size = 52
Number of Kanbans required = (demand during lead time + safety stock) / container size
Where:
Demand during lead time = lead time (16) * daily usage (18)
Demand during lead time = 16*18 = 288
Safety stock = 2 days production, where daily production is 25 subassemblies.
Safety stock = 2*25 = 50 units
Container size = 52 units
Imputing the data into the equation, we obtain :
Number of kanbans required = (288 + 50)/52 = 338/50 = 6.5
Number of kanbans required ≈ 7 kanbans