x - 1 x + 1
------ = --------------
x + 3 x + 6
if x = 9
8/ 12 = 10/15
12 (10) = 8(15)
120 = 120
so
answer is 9 (last choice)
I’m not entirely sure but the answer might be 72 1/2 miles. I added up 12 1/3, 8 3/4, 17 2/8, 23 2/3, and 10 5/10. And I got 72 1/2.
Answer:
The temperature in degrees after 9 hours is -1.25 degrees Fahrenheit
Step-by-step explanation:
Here, we want to know the temperature after 9 hours
Per hour rise each hour is 3/4 degree = 0.75 degree
In 6 hours that will be 0.75 * 6 = 4.5 degrees
Or hour drop is 1/4 = 0.25 degree
In 3 hours, that will be 0.25 * 3 = 0.75 degree
Since it is a drop, we have -0.75 degree
Temperature after 9 hours will be;
-5 + 4.5 -0.75
= -5.75 + 4.5 = -1.25 degrees fahrenheit
Answer:
<2.1130913087, 4.53153893518>; <−3.03108891325, −1.75>; <−0.91799760455, 2.78153893518>
Step-by-step explanation:
Bruce's vector is <5cos(90-25), 5sin(90-25)> = <5cos(65), 5sin(65)> ≈ <2.1130913087, 4.53153893518>
The wind's vector is <3.5cos(270-60), 3.5sin(270-60)> = <3.5cos(210), 3.5sin(210)> ≈ <−3.03108891325, −1.75>
You add them together to find his actual motion:
<−0.91799760455, 2.78153893518>