Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer: The correct answer is "d. Power distance".
Explanation: In this case the power distance dimension is described as it deals with the social status relationships between superiors and subordinates.
power distance refers to the relationship between those in power and subordinates in a society where individuals of lower rank, depending on the culture of high or low power distance, react to that authority.
In this particular case, the relationship of power is of low distance since the participation of subordinates is tolerated and even encouraged.
Answer:
Vertical accountability refers to the ability of
a. individuals and groups to hold state institutions accountable
Explanation:
When discussing accountability in governance, there are different types which include vertical accountability and horizontal accountability.
Vertical accountability refers to the ability of individuals and groups to hold state institutions accountable and horizontal accountability refers to the ability of the legislature to hold the executive accountable.
Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.