(50 - x) is the amount of the 15% Alcohol solution to use. If you solve for x first.
<span>0.10x + 0.15(50 – x) = 0.12(50)
0.10x - 0.15x + 7.5 = 6
-0.05x + 7.5 = 6
7.5 - 6 = 0.05x
1.5 = 0.05x
1.5/0.05 = x
30 mL = x
Then the 15% solution: 50 - 30 = 20 mL
</span>
Answer:
Therefore
, A=184
Step-by-step explanation:
Given function is

where T(t) is the temperature in °C and t is time in minute and A and k are constants.
She noticed that after 18 minutes the temperature of the pie is 138°C
Putting T(t) =138°C and t= 18 minutes


.....(1)
Again after 36 minutes it is 184°C
Putting T(t) =184°C and t= 36 minutes


.......(2)
Dividing (2) by (1)


Taking ln both sides




Putting the value k in equation (1)





⇒A= 184.
Therefore
, A=184
P-.15p this is the expression for cost after discount
and its just .15p for just the discount
Recall that:
sin(A + B) = sinAcosB + cosAsinB
Therefore:
sin11°cos19° + cos11°sin19° = sin(11° + 19°)
= sin30° = 0.5
I hope this explains it.
Answer:
The value of P(z<1.00)=0.8413
Step-by-step explanation:
Using a standard normal table, the area under the standard normal curve below the given value of z=1 is:
z <u> .00</u> .01
0.9 0.81594 0.81859
<u>1.0</u> <u>0.84134</u> 0.84375
1.1 0.86433 0.86650
P(z<1.00)=0.84134
Rounded to 4 decimal paces
P(z<1.00)=0.8413