Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M
The trick for this problem is to understand atomic mass: the fact that different atoms have different masses. What we need to do is add up all the atomic masses of the compound and work out the ratio of mass of water to the mass of sodium carbonate. Atomic masses are often given for each atom in the periodic table, but you can look them up on google too.
You can do this by adding up individual atoms for each molecule, or you can shortcut and lookup the molar mass of the compound (i.e.the task already done for you).
The molar mass of water is 18.01g/mole so for 10 moles of water we have a mass of 180.1g.
The molar mass of sodium carbonate is 106g/mole (google).
So the total mass of the sodium carbonate decahydrate compound is 180.1+106 = 286.1g, of which water would make up 180.1g, so the percentage of water is is 180.1/286.1 = 0.629, so we can round this to 63%
:)
<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>
Answer:
relative rate of diffusion is 1.05
Explanation:
According to Graham's law of difussion:
Rate of diffusion is inversely proportional to the square root of molecular weight of a molecule.
For two given molecules:

The given molecules are
Water = 18.01
Heavy water =20.03
Thus the relative rate of diffusion will be:

There are 9 square meters in one square yard so divide 27.99 by 9
27.99/9=3.11
one square meter is $3.11
I hope I've helped!