<span>It's volume is 0.48 cm3Specific </span>
Grams of Phosphorus = 4.14 grams
Grams of white compound = 27.8 grams
Grams of Chlorine would be = 27.8 - 4.14 = 23.66 grams
Calculating moles which would be grams / molar mass
Molar mass of P = 30.97 grams / moles; Molar mass of Cl = 35.45 grams / moles
Moles of Phosphorus = 4.14 grams / 30.97 grams / moles = 0.1337 moles
Moles of Chlorine = 23.66 grams / 35.45 grams / moles = 0.6674 moles
Calculating the ratios by dividing with the small entity
P = 0.1337 moles / 0.1337 moles = 1
Cl = 0.6674 moles / 0.1337 moles = 5
So the empirical formula would be PCl5
<span>Answer Choices:
A) Ca
B) O
C) Cl
D) s</span>
<span>the formula is Li2X, so the charge on the X anion must be 2-
the ion is X2- elements in group 6A form monatomic ions with a 2- charge. In your list that is O or Po
If the element can accomodate 12 electrons then it can have an expanded octet. Only elements in period 3 and higher can have expanded octets.
So you are looking for a group 6A element in period 3 or higher.
cA would not intereact with LI BECAUSE ITS A METAL The only element that fits the bill is D) S</span>
Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
(9) Mechanical advantage = force by machine / force applied to machine
0.6 = 600 / F
F = 1000 N
(2) Efficiency = (output / input) x 100
Efficiency = (500 / 2000) x 100
Efficiency = 25%
(4) The overall energy conversion in power plants is chemical to electrical while in dams it is potential to electrical.
(5) Using the formula:
1568 = 40 x 9.81 x h
h = 4.0 m
(6) Potential to electrical
(10) An object raised and held stationary above the ground.