Answer:
17
Step-by-step explanation:
If you divide 20 by 100 then multiply by 85 you get the number shes likely to make
Answer:
i think its D. C. or E. I'm not that great in math im kind of struggling thru it
Hi there
The formula of compound interest is
A=p (1+r/k)^kn
A future value?
P present value 12300
R interest rate 0.052
K compounded quarterly 4
N time 1 year
So
A=12,300×(1+0.052÷4)^(4×1)
A=12,952.18
Good luck!
Answer:
e.) The survey is meaningless because of nonresponse bias.
Step-by-step explanation:
Answer: Part A : c = n.p
Part B = 366 moviegoers
Step-by-step explanation: In part A, to predict the number of moviegoers, we have to find the <u>proportion</u> of the sample that does the activity, which will called <u>p</u>. Since <u>p</u> is a percentage, to determine how many moviegoers are seeing a comedy, you multiply it by the sample size, <u>n</u>.
Therefore: c = n.p
For part B, based on the the sample:
p =
= 0.24
The total population is given: 1,525
c = 0.24.1,525
c = 366
Based on the sample, <u>366</u> <u>people</u> are seeing a comedy.