answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina-Kira [14]
1 year ago
6

A carpenter bought 4 boxes of nails. Each box weighed 3 and 2/5 pounds. The price of the nails was $8 per pound. How much did th

e carpenter pay for the nails
Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]1 year ago
8 0

Answer:

108.80

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the nth term of: 11, 18, 37, 74, 135
storchak [24]
The nth term is 6n^2-11n+16
6 0
1 year ago
Which of the following proportions can be used to prove AE || DK in the proof below? Select all that apply.
Galina-37 [17]

Answer: DA:FA=KE:EF, DF:DA=KF:KE and FA:DA=EF:KE are correct.

Explanation: Since, \triangle EFA and \triangle KFD are similar triangles.

Because, \angle FAE= \angle FDK and \angle FEA= \angle FKD (because EA and KD are parallels. And, \angle F is common angle for these triangles.

Therefore, according to the property of similar triangles.

FE:EK= FA:AD, FE:FK=FA:FD and DF:DA=KF:KE .

Thus, first, second and third options are correct.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which statement is true about the relationship between the amount of plant food remaining and the number of days? Can you help m
Olenka [21]
There is nothing listed for me to answer
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Xenia has 100,000,000 people. Of this population, 25,000,000 residents are below age 16, and 10.000,000 have given up looking fo
Goryan [66]

Answer: 45000

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Mixing two kinds of candy the price of which was $2 and $4 per pound, Ella got a 10-lb mix of candy, which cost $2.90 per pound.
topjm [15]
1. You have the following information given in the problem above:

 - Ella mixed<span> two kinds of candy the price of which was $2 and $4 per pound.
 - Ella got a 10-lb mix of candy, which cost $2.90 per pound. 
</span>
 2. Therefore, let's call:

 x: pounds of the first kind of candy.
 y: pounds of the second kind of candy.

 3. Then, you have:

 2x+4(10-x)=(2.90)(10)

 4. When you clear x, you obtain:

 2x+40-4x=29
 -2x=29-40
 x=-11/-2
 x=5.5 pounds

 x+y=10
 y=10-x
 y=10-5.5
 y=4.5 pounds
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A farmer is estimating the surface area of his barn to find how much paint he needs to buy. One part of the barn is triangular a
    7·1 answer
  • A hot air balloon is floating above a straight road. To estimate their height above the ground, the balloonists simultaneously m
    10·1 answer
  • Anna makes a pot of vegetable bean soup. She is using 1/4 cup measuring cup. How many times will Anna need to fill the measuring
    15·1 answer
  • A spinner contains four equally shaded areas, as shown below. A spinner contains 4 equally shaded areas. 2 sections are shaded b
    13·2 answers
  • What is the measure of angle A in the triangle below? Right triangle A B C is shown. Side B C has a length of 9 and hypotenuse A
    15·1 answer
  • A certain college classifies students according to credits earned. A studentwith less than 7 credits is a Freshman. At least 7 c
    13·1 answer
  • Which sentences are punctuated correctly? Select 2 options.
    5·2 answers
  • Identify the domain of the function shown in the graph.
    14·1 answer
  • An investigation of a number of automobile accidents revealed the following information:
    7·1 answer
  • A wedding website states that the average cost of a wedding is $25,809. One concerned bride hopes that the average is less than
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!