Answer: Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Explanation:
OPTION 1
A buyer pays 60 monthly instalments and the interest rate is 0%. This tells us that there is no interest the value of the debt (Which is the price of 2003 Protege S hatchback) will not increase over the period of 60%, with this option time value of money is not considered.
Option 2
The buyer receives a Rebate of $3600 if the car is paid for in cash. The buyer qualifies for a loan at an effective rate of 7% per annum. The amount of a loan will be the Price of a 2003 Protege S Hatchback. Assuming the Loan will also ave a period of 60 months, The Total amount Payable over the period of 60 months equals Loan Monthly payments multiplied by 60 months. The buyer receives a rebate of $3600, therefore The Net Amount Payable for Option 2 financing is found by multiplying Loan monthly payments by 60 months then subtract the Cash Rebate received of $3600
Let us now compare the two options to find out how Large must the Car be for option A to be preferable.
Y = The Price of a 2003 Protege Hatch Back, Which also equals the amount of debt over a period of 60 years (option A has no interest)
Monthly Payments of a loan = P
number of Periods = 60 months
Debt in 60 months versus Loan payments multiplied by 60 months - rebate
Therefore Y ∠ P x 60 months - $3600
Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Answer:
(1) Material usage variance for X: 1,500 (Favorable)
(2) Material usage variance for Y: -19,500 (Adverse)
Explanation:
Material usage variance for X:
Standard Mix for actual Yield:
= (Standard mix of material X ÷ Yield) × Yield actual mix
= (3,500 ÷ 4,000) × 36,000
= 31,500
Material Usage Variance:
= (Standard Mix for actual Yield- Actual Mix) × Standard unit price
= (31,500-30,000) × $1
= 1,500 (Favorable)
Material usage variance for Y:
Standard Mix for actual Yield:
= (Standard mix of material Y ÷ Yield) × Yield actual mix
= (1,500 ÷ 4,000) × 36,000
= 13,500
Material Usage Variance:
= (Standard Mix for actual Yield- Actual Mix) × Standard unit price
= (13,500 - 20,000) × $3
= -19,500 (Adverse)
Total = (19,500) + 1,500
= (18,000) [Adverse]
Answer:
pretax income is $152080
Explanation:
given data
fixed costs = $74300
variable costs = 34%
sales = $343000
to find out
pretax income
solution
we know that pretax income formula is
pretax income = sales - variable costs - fixed costs
put all these value
pretax income = 343000 - 34% of 343000 - 74300
pretax income = 343000 - 116620 - 74300
pretax income = 152080
so pretax income is $152080
Answer:
$225,000
Explanation:
Data provided in the question:
Note payable = 10%, $3,000,000
Payment amount = $1,000,000
Now,
Since the first payment is made in the month of October
Therefore,
Duration from October 2018 to October 2019 = 9 months =
years
Therefore,
Interest payable for 2019 will be = $3,000,000 × 0.10 ×
= $225,000
There are three ways in which a manager can redesign an employee's job: <u>job enrichment, job enlargement and job rotation.</u>
Explanation:
There are three ways a manager can redesign an employee's job:
- job enrichment,
- job enlargement
- job rotation.
Job redesign is an technique using which job responsibilities, tasks are reviewed, and are re-allocated among the employees, to improve output. Redesigning jobs can lead to improvements in both productivity and in job satisfaction. of the employees
For example: Samantha is , a customer service representative at a large call center. She performs the same task of attending phone calls on a daily basis .This redundancy of task will lead to the reduction in the productivity of Samantha. To increase her productivity the HR plans to redesign her job,the HR might increase or decrease the number of calls she takes each day OR THEY might plan to give her training so that she can be moved to a more specialized group, such as tech support or sales, or the HR might change her role, such as to a supervisory or training position.
This change in the job profile(Job Redesign) of Samantha will lead to an increase in the productivity and motivation.