Answer:
The 99% confidence interval for the mean peak power after training is [299.4, 330.6]

Step-by-step explanation:
We have to construct a 99% confidence interval for the mean.
A sample of n=7 males is taken. We know the sample mean = 315 watts and the sample standard deviation = 16 watts.
For a 99% confidence interval, the value of z is z=2.58.
We can calculate the confidence interval as:

The 99% confidence interval for the mean peak power after training is [299.4, 330.6]
Answer:
The solve of that problem is that Hernry invested $18.000 in stocks and $6.000 in bonds.
Step-by-step explanation:
First, to explain you have to do a multiplication about 6 on three. Like three times more than bonds, the result is 18. Then you have to do a subtraction on $24.000 less $18.000, and the result is $6.000, so six is the amount on bonds. And is three times less than stocks, like the questions ask.
Answer:
0.0003W/cm°C
Step-by-step explanation:
The question is not properly written. Here is the correct question.
The batting wang xiu ying uses to fill quilts has a thermal conductivity rate of 0.03 watts (W) per meter(m) per degree celsius. what is the batting thermal conductivity when w/cm•c
Given the thermal conductivity in W/m°C to be 0.03W/m°C
We are to rewrite the value in W/cm°C
The difference is the unit. The only thing we need to do is to simply convert the unit (metres) in W/m°C to centimeters (cm)
Since 100cm = 1m, 0.03W/m°C can be expressed as shown below;
= 0.03W/m°C
= 0.03 × W/1m×°C
Note that 1m = 100cm, substituting this conversion into the expression, it will become;
= 0.03 × W/100cm × °C
= 0.03/100 × W/cm°C
= 0.0003W/cm°C
Hence the battling thermal conductivity in W/cm°C is 0.0003W/cm°C
First, let's subtract the whole pool by the water currently in to find the water needed to fill it:
4500 - 1500 = 3000
Because we need to represent an inequality:
30m = 3000
Divide both by 30:
m = 100
It will take 100 minutes