Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
1. Which might be Tommy’s best argument to collect from Thacker?
A. An implied contract was formed.
2. Which is an example of a situation where intent to make an offer may be lacking?
D. All of the above.
3. Which is an example of a material (essential) term required to be included in an enforceable contract?
D. All of the above.
4. Which is not a way that an offer can be terminated by action of the parties?
B. Offeror performs acts inconsistent with the existence of the offer (e.g., transacts the same business with a different offeree).
Explanation:
The contract existing between Tommy and Thacker can be implied or express. The legally-binding obligation that derives from the actions, conduct, or circumstances of Tommy and Thacker creates an implied contract with the same legal force as an express contract. On the other hand, an express contract is voluntarily entered into and agreed on verbally or in writing by two or more parties.
~Hello There!~
The key elements of this process involve customer value and customer satisfaction.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Have A Great Day ^_^
- Hannah ❤
The answer to this question is <span>5% and the quantity supplied rises by 7%.
A product is considered as elastic if the change in prices will also affect the changes in total supply.
Usually, this type of products are not considered unique or rare and there are a lot of substitute for this product in the market</span>