Answer:
With every other lever 10% of the energy with be transferred. In this case: Primary Producers (500) 1) First- level consumer. (50) 2) Second-level consumer. (5) 3) Third- level consumer. (0.5) Remember the formula is:(Primary Producer) __units X 10%= __500 units X 10%= 50
50 units of energy will be the first level consumers stored.
5 units of energy will be the second level consumers stored.
Step-by-step explanation:
,Okay, so here is how to calculate the amount of the trade discount:
I: $149,500 * .10 (10%) = 14,950 (this is the 10% discount)
149,500 - 14,950 = 134,550 (how much it costs with a 10% discount)
II: 134,550 * .5 (5%) = 6727.50
134,550 - 6727.50 = 127,822.50
III: 127,822.50 * .4 (4%) = 5112.90
The amount of the trade discount is: $14,950 + $6727.50 + $5112.90 = 26,790.40 dollars.
Answer:
41
Step-by-step explanation:
add all numbers together then divide by how many numbers there are
Suzy makes 675
Katie makes 500
Janine makes 800