Answer:
4. 54- 8.5x>20
Step-by-step explanation:
Catherine only has $54, so she cannot spend more than that.
The canvas will cost at least $20, but we don't know how much exactly.
The tubes cost $8.50 each.
So, she starts with a total budget of $54, out of which she will buy paints (8.5x) and she wants to have at least $20 left for canvas.
So, we transpose those facts into the inequity:
54 - 8.5x > 20
Answer:
12 = f(40)
Step-by-step explanation:
From the given information:
We are being told that:
G = tons per week
p = people in thousands
However, the relation existing between the amount of garbage that is produced by a city with population p can be expressed as:
G = f(p)
Similarly, they said there exists a total population of 40000 persons in the town of Tola. i.e. 40 thousand and also 12 tons of garbage is produced by week i.e. that will be the value for G.
Then, we have:
12 = f(40)
:)
The formula of the future value of annuity ordinary is
Fv=pmt [(1+r/k)^(kn)-1)÷(r/n)]
So we need to solve for pmt
Pmt=fv÷[(1+r/k)^(kn)-1)÷(r/n)]
Pmt=200,000÷(((1+0.10÷4)^(4×5)
−1)÷(0.10÷4))=7,829.43...answer
Hope it helps
The costume designer should use 1/8 of the fabric dedicated to sashes for each dress.
<span>The expression given (27x^2)z/(-3x^2)(z^6), can be simplify as below:
By properties of powers, if you have the same base, you can substract the exponents. Then:
=(</span>27x^2)z/(-3x^2)(z^6)
=-9z/z^6 (As you can see: x^2-2= x^0=1)
=-9/z^5 (Then, z^6-1=z^5)
<span>
Therefore, the answer is: The exponent on the variable z is 5.</span>