Answer:
The adjusting entry at the end of January:
Debit Unearned revenue: $480
Credit Revenue: $480
Explanation:
When recceived $600 on January 15 from customer, the company must record:
Debit Cash: $600
Credit Unearned revenue: $600
because all lessons are not provided by the company, the company can't recording revenue.
On January 31, the company provided 8 lessons, so the company must recording revenue for these lesson (8x$60=$480) by adjusting entry.
Answer:
innovation and learning perspective
Explanation:
The innovation and learning perspective in strictly designed and implemented in organisations to improve the working environment and to seek for the long-term stability. This point of view incorporates representative preparing and corporate social dispositions identified with both individual and corporate personal growth. It gives employees with an opportunity to speak and suggest their perspectives.
Answer:
Total investment = 2,400+10,000+3,600=16,000
Expected return on Portfolio= 2,400/16,000*6=0.9%+
10,000/16,000*7.5=4.6875% +
3,600/16,000*12.6=2.835%
Expected return on portfolio= 8.4225%
Explanation:
Answer: a. Demographic and Economic .
Explanation:
In Mayor's clinic analysis of the future, it was stated that both the economic and demographic trends looked bleak.
Answer:
c. Debit Cash $745; credit Note Receivable $745.
Explanation:
It is very difficult to understand your question since it is typed in a very complex manner. I have attached a screen shot that contains the similar question, it helped me and will help others to understand the data given.
a. This entry has already been recorded in the company's accounts. It should be reconciled with the Bank Account.
b. A miscellaneous expense has been incurred but it was paid and not on credit.
c. Correct Entry. As you can see that a Note Receivable has been collected by bank from customer. So, we have to increase the Cash balance by debiting it and remove the receivables by crediting it.
d. Sales transaction is never a part of Bank Reconciliation.
e. $745 has been collected from customer and not paid to vendor. The amount paid is $1,730 which is already recorded in the Books.