Answer: d. $45,000 should be debited to Land Improvements.
Explanation:
Land improvements records any moderation to land asset that is expected to add to its value and lasts for more than a year.
The paving and lighting of the parking area will add value to the area and will last longer than a year so both should go to the Land improvement account. As this account is an asset account, it will be debited when increased:
= 30,000 + 15,000
= $45,000
Answer:
Market development strategy
Explanation:
It's a growth strategy that aims at identifying new customer for its existing product. As per this strategy, organizations develop products that cater to a new segment apart from its existing segment.
Market development strategy can be implemented through joint ventures, export licensing or direct investment. Here, Company wants to capture new market segment of fresh graduates. So, it is demonstrating market development strategy.
Answer:
a. $21,800
Explanation:
The discoun of issuance of the bond is amortized over the period until maturity. Total Interest expesne on a discounted bond is the sum of the coupon payment and the amortization of the discount amount.
Coupon payment = $200,000 x 10% = $20,000 per year
Discount on the bond = $200,000 - $191,000 = $9,000
Discount amotized per year = $9,000 / 5 = $1,800
Total Interest Expense = Coupon Payment + Amortization of Discount
Total Interest Expense = 20,000 + 1800 = $21,800
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.