Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Y - 12% of y + 3% of y = final cost
may be wrong, havnt done math in a good while
The correct answer is B. No, the wording of the question makes respondents more likely to say water, even if they may actually prefer soda at a meal.
Explanation:
One important factor when designing questions in research is to avoid any language that might influence the answers of respondents. This recommendation was not followed in the question "Eating too many sugary foods leads to cavities. Would you rather have soda or water served with your meal?" because mentioning sugary foods, which includes soda, leads to cavities will make respondents consider soda is negative and they are more likely to choose water. This implies the wording in the question influences respondents and introduces bias, which is inappropriate. Thus, the correct answer is B.
Assuming that am supposed to calculate the the mean absolute deviation of
1,2,3,4,5,6,7
mean absolute deviation is calculated by first calculating the mean;
(1+2+3+4+5+6+7) =28/7
= 4
Then, find the absolute value (the difference between each value in the data and the mean) (x-μ)
= -3,-2,-1,0,1,2,3
Absolute values= 3,2,1,0,1,2,3
Then we find the mean of the values,
3+2+1+0+1+2+3 = 12
= 12/7
= 1.7143
Therefore, the mean is 4, and the Mean absolute deviation is 1.7143
Answer:
Daisy
Step-by-step explanation:
Daisy:
12/4=3
3*5=15 white beads
Mindy:
12/6=2
2*7=14 white beads