answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr [31]
2 years ago
8

Under absorption costing, a company had the following unit costs when 8,000 units were produced. Direct labor $ 8.50 per unit Di

rect material $ 9.00 per unit Variable overhead $ 6.75 per unit Fixed overhead ($60,000/8,000 units) $ 7.50 per unit Total production cost $ 31.75 per unit Compute the total production cost per unit under variable costing if 25,000 units had been produced.
Business
1 answer:
Dimas [21]2 years ago
8 0

Answer:

$24,25

Explanation:

Cost per unit (Variable Costing) = Variable manufacturing costs

                                     = Direct Materials + Direct Labor + Variable Overheads

                                     =  $ 9.00+$ 8.50+$ 6.75

                                     = $24,25

Therefore, the total production cost per unit under variable costing if 25,000 units had been produced is $24,25

You might be interested in
Margaret would like to work in the Journalism and Broadcasting industry. Which set of qualifications would best assist Margaret
jenyasd209 [6]
Your answer would be C because you gotta be ive if you wanna be in journalism and broadcasting
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Columbia Corporation produces a single product. The company's variable costing income statement for November appears below: Colu
Mekhanik [1.2K]

Answer:

Value of closing Inventory under absorption costing = $56,610

Explanation:

Provided sales for the month = $902,000 a the rate of $22 per unit.

That means sales in units = $902,000/ $22 = 41,000 units.

Provided opening stock of finished goods = 8,770 units

Production for the month of November = 35,560 units

Closing inventory = Opening + Manufactured - Sales

                              = 8,770 + 35,560 - 41,000 = 3,330

Under absorption costing only manufacturing overheads are added to the cost of goods, operating expenses like selling & administrative do not form part of that.

Variable cost of goods sold do not include operating expenses, as variable selling expenses are provided separately.

Therefore cost of goods sold per unit = $574,000/41,000 = $14 per unit.

Variable selling expenses will not form part of value of closing inventory under absorption costing.

Fixed manufacturing expenses will be considered fully with the production quantity of 35,560 units as no production capacity has been provided.

Manufacturing fixed cost per unit = $106,680/35,560 = $3 per unit

Value of closing Inventory = Cost of goods sold per unit + Fixed cost per unit allocated

= ($14 X 3,330) + ($3 X 3,330) = $56,610

8 0
2 years ago
On January 1, 2020, Franchisee Inc. enters into a contract with Italian Fine Dining Inc. for the right (beginning immediately) t
o-na [289]

Answer: $22,000

Explanation:

The total revenue to be recognized by Italian Fine Dinning Inc. is the standalone selling price for the franchise services which is $88,000.

As this contract is for a four year period, Italian Fine Dinning Inc will have to recognize the above revenue over a period of 4 years.

Revenue in December 2020 will therefore:

= 88,000 / 4

= $22,000

4 0
1 year ago
Lindsay, a successful banker, has decided to retire, but she is very interested in staying involved with a company "that cares."
amid [387]

Answer:

As a member of the board of directors, Lindsay will be involved in establishing the banks overall organizational strategy, long term plans and goals. She will also share the responsibility of hiring or firing the bank's top executives, i.e. CEO, CFO and COO. She will also represent the shareholders' interests (and safeguard them) and decide over the governance system of the bank.

7 0
1 year ago
You are considering replacing your aging propane furnace for a natural gas model. The propane model originally cost $2,200, will
Nat2105 [25]

Answer:

The information is not complete (we do not know the useful life of the propane model), but the difference in costs between one project and the other is two large. The NPV of the savings for the gas model almost pays for the initial investment, plus the present value of the costs of using the gas model are much lower for future equivalent projects, we can assume that replacing the propane furnace with the gas model is a good investment.

We cannot determine exactly by how much the actual worth of the costs of the gas model are lower than the costs of the propane model, but there is no doubt that they are much lower. The only way that the propane model would have lower actual costs would that its useful life is much longer.

Explanation:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                         $0                                     $1,800

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 6 years                                 13 years

present value of the costs for first product life cycle:

                                                $3,559 (6 years)              $6,129 (13 years)

Since the useful lives of the alternatives are not the same, we must find a common denominator for the useful life of the alternatives. Here we have a problem because we are not given the information.

But we can assume that the useful life of a propane furnace is also 13 years:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                    $2,200                                  $2,200

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 13 years                                 13 years

residual value                            $0                                        $500

present value of total costs per life cycle:

                                                $8,190                                   $6,529

Now we need to determine the NPV of the money saved by using gas propane = -$140 (-$1,800, 9%, $200 saved during 12 periods and $700 received at last period), so basically the gas model almost pays for itself with the money it saves.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • What does Andrew Mohebbi name as being the best thing about being an entrepreneur? (Site 1)
    15·2 answers
  • The following exercise will help you identify how business owners function within the different stages of retailing. The wheel o
    8·1 answer
  • Oliver owns Wifit, an unincorporated sports store. In 2019, Wifit earned $100,000 before Oliver drew out a salary of $60,000.
    9·1 answer
  • Bake Treats is a confectionery who makes cakes for special occasions and delivers them. They use gourmet ingredients while bakin
    9·1 answer
  • On January 1, Year 1, Pacific Corporation acquired 75% of Sand Corporation's 200,000 outstanding common shares for $2,850,000. O
    7·1 answer
  • David Spear invested $14,000 today in a fund that earns 10% compounded annually. Click here to view factor tables To what amount
    14·1 answer
  • The Haskins Company manufactures and sells radios. Each radio sells for $23.75 and the variable cost per unit is $16.25. Haskin'
    15·1 answer
  • Swinnerton Clothing Company's balance sheet showed total current assets of $2,250, all of which were required in operations. Its
    11·2 answers
  • You have marked off your shop floor in a grid of 1 foot squares and labeled them with Cartesian coordinates. To perform one task
    10·1 answer
  • The following partially completed process cost summary describes the July production activities of Ashad Company. Its production
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!