Answer:
The statement is FALSE
Explanation:
We list the variables we were given:
40 gal = 3.785 * 40 = 151.4 L = 151,400 mL, ρ = 0.703 g/mL
Using the formula, ρ = m ÷ V ⇒ m = ρ · V
m = ρ · V = 0.703 x 151,400 = 106434.2 g = 106.4342 kg
m ≈ 106.4 kg
To convert to lb, multiply the mass value by 2.205
m = 234.6 lb
The combustion reaction is given as:
2
+ 25
------------> 16
+ 18
C = 14 g, H = 1 g, O = 16 g
= 14 * 8 + 1 * 18 = 112 + 18 = 130 g,
= 16 * 2 = 32 g,
= 14 + (16 * 2) = 14 + 32 = 46 g,
= (1 * 2) + 16 = 2 + 16 = 18 g
2
+ 25
------------> 16
+ 18
(130 * 2) g + (25 * 32) g ----------> (16 * 46) g + (18 * 18) g
260 g + 800 g -------------> 736 g + 324 g
260 g of
produces 736 g of
For 40gal (234.6 lb) of
we have:
260 g = 736 g
234.6 lb = x
x = 234.6 * 736 ÷ 260 = <u>664.1 lb</u>
234.6 lb (40 gal) of
produces 664.1 lb of
234.6 lb (40 gal) of gasoline produces about 664.1 lb of carbon dioxide
This is lesser (by 86.9 lb) than what was stated by the website
<u>Hence, the statement "A typical automobile in the USA uses about 40 gal of gasoline every month, producing about 750 lb of carbon dioxide." is FALSE</u>