The paraboloid meets the x-y plane when x²+y²=9. A circle of radius 3, centre origin.
<span>Use cylindrical coordinates (r,θ,z) so paraboloid becomes z = 9−r² and f = 5r²z. </span>
<span>If F is the mean of f over the region R then F ∫ (R)dV = ∫ (R)fdV </span>
<span>∫ (R)dV = ∫∫∫ [θ=0,2π, r=0,3, z=0,9−r²] rdrdθdz </span>
<span>= ∫∫ [θ=0,2π, r=0,3] r(9−r²)drdθ = ∫ [θ=0,2π] { (9/2)3² − (1/4)3⁴} dθ = 81π/2 </span>
<span>∫ (R)fdV = ∫∫∫ [θ=0,2π, r=0,3, z=0,9−r²] 5r²z.rdrdθdz </span>
<span>= 5∫∫ [θ=0,2π, r=0,3] ½r³{ (9−r²)² − 0 } drdθ </span>
<span>= (5/2)∫∫ [θ=0,2π, r=0,3] { 81r³ − 18r⁵ + r⁷} drdθ </span>
<span>= (5/2)∫ [θ=0,2π] { (81/4)3⁴− (3)3⁶+ (1/8)3⁸} dθ = 10935π/8 </span>
<span>∴ F = 10935π/8 ÷ 81π/2 = 135/4</span>
The area of square TUVW = 3×3 = 9 square units
1 square unit = 4 head lettuces
9 square units = 9×4 = 36 lettuces
Area of plot QRST = length × width = 12×6 = 72 square units
36 vegetables for every 9 square units
We have 72÷9 = 8 lots of 9 square units
Total vegetable = 8 × 36 = 288 vegetables
We can have 8 different vegetables, each type can have 36 vegetables
Nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Answer:
0.62% probability that a random sample of 16 bulbs will have an average life of less than 775 hours.
Step-by-step explanation:
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a random variable X, with mean
and standard deviation
, a large sample size can be approximated to a normal distribution with mean
and standard deviation 
Normal probability distribution.
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Find the probability that a random sample of 16 bulbs will have an average life of less than 775 hours.
This probability is the pvalue of Z when
. So



has a pvalue of 0.0062. So there is a 0.62% probability that a random sample of 16 bulbs will have an average life of less than 775 hours.
The area of a triangle is 1/2 the base times the height.
The base is 15 and the height is 13.
Area = 1/2 x 15 x 13 = 97.5 sq. units.
The answer is A.