8m(4+7p). (The greatest common factor is 8.).
If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
Let us say that:
o = cost of oranges per pound
p = cost of pears per pound
so that:
o = p – 2
Therefore:
10o + 8p = 61
10 (p – 2) + 8p = 61
10p – 20 + 8p = 61
18p = 81
p = 4.5
p = $4.5 per pound
So 3 pounds of pears would cost:
total cost = 3 * 4.5
total cost = $13.5
Answer:
n = 17
Step-by-step explanation:
Assuming
- probability of success (making free throw) does not vary
We have
n = 17 (trials)
p = 0.479
x > 9