Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
This communication style is called <u>"leadership storytelling".</u>
Storytelling is a key leadership technique since it's fast, intense, free, normal, reviving, stimulating, community, convincing, all encompassing, engaging, moving, significant and true. Stories enable us to understand associations.
Storytelling is in excess of a fundamental arrangement of apparatuses to complete things: it's a route for pioneers – wherever they may sit – to exemplify the change they look for.
<span>The notary signing agent should provide the borrower the contact information, full disclosure. The notary has the primary responsibility for notarizing signatures, but isn't there to block information.</span>
Answer:
A) 100
Explanation:
total sales 3,600 units
cost per unit $200
cost of placing order $40
holding cost $20 per year
working days 360 per year
lead time 5 days
If Mark orders 200 units each time, his average inventory ?
daily sales = total sales / working days = 3,600 / 360 = 10 units per day
number of orders per year = 3,600 / 200 = 18
Mark places one order every = 360 days / 18 orders = 20 days
average inventory = (200 units / 20 days) x 10 days = 100
I assume that mark has some type of safety stock that allows him to hold enough inventory to cover for the 5 day lead time.
Answer:
A. A smaller quantity of the goods bought and sold.
Explanation:
A binding price ceiling is a situation where the government sets the market price of a good or goods below equilibrium. This usually makes the price to bind the good or goods.
One of the things this situation leads to is the reduction on the quantity of goods that will be sold and bought.