Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
1. Answer;
Equation;
-NaCl(aq) → Na{+}(aq) + Cl{-}(aq)
Explanation;
-The polar property of water allows ionic compounds such as sodium chloride to dissolve in water. (sodium chloride is an ionic compound).
-Sodium chloride dissociates in water into sodium ions and chloride ions as shown by the equation. Water molecules surrounds the negatively charged chloride ions and positive sodium ions and pulls them away into solution.
2. Answer;
Equation;
Fe(ClO4)3(aq) → Fe 3+(aq) + 3ClO4 - (aq)
Explanation;
Iron (iii) perchlorate (Fe(ClO4)3 dissociates in water into iron (iii) ion and perchlorate ion. Iron (iii) ion is positively charged while the perchlorate ion is negatively charged, they are pulled apart by the polar water molecules, a process called dissociation.
-
To get the value of ΔG we need to get first the value of ΔG°:
when ΔG° = - R*T*㏑K
when R is constant in KJ = 0.00831 KJ
T is the temperature in Kelvin = 25+273 = 298 K
and K is the equilibrium constant = 4.5 x 10^-4
so by substitution:
∴ ΔG° = - 0.00831 * 298 K * ㏑4.5 x 10^-4
= -19 KJ
then, we can now get the value of ΔG when:
ΔG = ΔG° - RT*㏑[HNO2]/[H+][NO2]
when ΔG° = -19 KJ
and R is constant in KJ = 0.00831
and T is the temperature in Kelvin = 298 K
and [HNO2] = 0.21 m & [H+] = 5.9 x 10^-2 & [NO2-] = 6.3 x 10^-4 m
so, by substitution:
ΔG = -19 KJ - 0.00831 * 298K* ㏑(0.21/5.9x10^-2*6.3 x10^-4 )
= -40
Empirical formula is the simplest ratio of whole numbers of components in a compound.
Assuming for 100 g of the compound
Cu As S
mass 48.41 g 19.02 g 32.57 g
number of moles 48.41 / 63.5 g/mol 19.02 / 75 g/mol 32.57 / 32 g/mol
= 0.762 mol = 0.2536 mol = 1.018 mol
divide by the least number of moles
0.762 / 0.2536 0.2536 / 0.2536 1.018 / 0.2536
= 3.00 = 1.00 = 4.01
once they are rounded off
Cu - 3
As - 1
S - 4
therefore empirical formula is Cu₃AsS₄
265.2 mmHg is the partial pressure of oxygen in 780 mmHg of total pressure.
Explanation:
The partial pressure of a gas is defined as the individual pressure of the gas in total mixture. In an ideal gas all the constituent gases have partial pressure some of which will give total pressure of the gas.
The partial pressure of a gas is calculated by
total pressure x mole fraction of the gas.
Mole fraction of the oxygen present is 0.34 as it is 34% of the total gas.
= 0.34 is the mole fraction
Total pressure is given as 780 mm Hg
The partial pressure can be calculated using the above formula:
Putting the values in equation:
780 x 0.34
= 265.2 mm Hg is the partial pressure of oxygen.