Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
Answer : The combustion is a process in which oxygen is released as a by-product of oxidation-reduction reactions.
Explanation :
Combustion reaction : It is defined as the reactions in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide and water.
The chemical equation of combustion reaction is:

The combustion reaction is also a redox reaction.
Redox reaction or Oxidation-reduction reaction : It is defined as the reaction in which the oxidation and reduction reaction takes place simultaneously.
Oxidation reaction : It is defined as the reaction in which a substance looses its electrons. In this, oxidation state of an element increases. Or we can say that in oxidation, the loss of electrons takes place.
Reduction reaction : It is defined as the reaction in which a substance gains electrons. In this, oxidation state of an element decreases. Or we can say that in reduction, the gain of electrons takes place.
The combustion reaction is also a redox reaction in which the carbon shows oxidation by the addition of oxygen or removal of hydrogen and oxygen shows reduction by the addition of hydrogen or removal of oxygen.
Hence, the combustion is a process in which oxygen is released as a by-product of oxidation-reduction reactions.
We can predict the order of the elements given above according from the highest to lowest first ionization energies by using the trends in a periodic table. For elements in a family, the ionization energy decreases as it goes down. Therefore, the correct order would be Be, Mg, Ca, Sr.
Answer:
4
Explanation:
Relationship between wavenumber and Rydberg constant (R) is as follows:

Here, Z is atomic number.
R=109677 cm^-1
Wavenumber is related with wavelength as follows:
wavenumber = 1/wavelength
wavelength = 253.4 nm

Z fro Be = 4

Therefore, the principal quantum number corresponding to the given emission is 4.