answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
2 years ago
13

Danielle had planned her gift basket to be priced at $50 with a 40% gross margin. She forgot packaging costs which will be $3 pe

r unit. If she still keeps the price at $50, how much will her gross margin percentage be after packaging costs?
a) 30%
b) 34%
c) 43%
d) 47%
Mathematics
2 answers:
Scorpion4ik [409]2 years ago
7 0
B 34% would be the gross margin
Oksana_A [137]2 years ago
7 0
The correct answer is b 34%
You might be interested in
The unit cost, in dollars, to produce bins of cat food is $3 and the fixed cost is $6972. The price-demand function, in dollars
stellarik [79]

Answer:

Revenue , Cost and Profit Function

Step-by-step explanation:

Here we are given the Price/Demand Function as

P(x) = 253-2x

which means when the demand of Cat food is x units , the price will be fixed as 253-2x per unit.

Now let us revenue generated from this demand i.e. x units

Revenue = Demand * Price per unit

R(x) = x * (253-2x)

      = 253x-2x^2

Now let us Evaluate the Cost Function

Cost = Variable cost + Fixed Cost

Variable cost = cost per unit * number of units

                      = 3*x

                      = 3x

Fixed Cost = 6972 as given in the problem.

Hence

Cost Function C(x) = 3x+6972

Let us now find the Profit Function

Profit = Revenue - Cost

P(x) = R(x) - C(x)

= 253x-2x^2 - (3x + 6972)

= 253x-3x-2x^2-6972\\= 250x-2x^2-6972\\=-2x^2+250x-6972\\

Now we have to find the quantity at which we attain break even point.

We know that at break even point

Profit = 0

Hence P(x) = 0

-2x^2+250x-6972=0\\

now we have to solve the above equation for x

Dividing both sides by -2 we get

x^2-125x+3486=0

Now we have to find the factors of 3486 whose sum is 125. Which comes out to be 42 and 83

Hence we now solve the above quadratic equation using splitting the middle term method .

Hence

x^2-42x-83x+3486=0\\x(x-42)-83(x-42)=0\\(x-42)(x-83)=0\\

Either (x-42) = 0 or (x-83) = 0 therefore

if x-42= 0 ; x=42

if x-83=0 ; x=83

Smallest of which is 42. Hence the number of units at which it attains the break even point is 42.

5 0
2 years ago
Marcie wants to enclose her yard with a fence. Her yard is in the shape of a rectangle attached to a triangle. The formula for t
nydimaria [60]

Let

l------> the length side of the rectangle

w----> the width side of a rectangle

b----> the base of the triangle

h----> the height of the triangle

we know that

the area of the yard is equal to

A=lw+0.5bh

Solve for b------> ( that means clear variable b)

Subtract lw both sides

A-lw=lw+0.5bh-lw

A-lw=0.5bh

Divide by 0.5h both sides

(A-lw)/(0.5h)=0.5bh/(0.5h)

b=(A-lw)/(0.5h)

therefore

<u>the answer is the option B</u>

The quantity A minus l times w all divided by 0.5 times h


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A researcher wants to know how professional athletes in her city feel about safety measures. She obtains a list of 952 professio
AVprozaik [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

For this case the population represent all the professional athletes in the researcher city and we can assume that the sample size for tis population is N =982 and represent all the individuals of interest for the study and the parameter of interest is the proportion of athletes who believe that the enforcement of safety measures needs to be completely overhauled .

In order to estimate te parameters of the population the researcher select a sample of 400 professional athletes and just 86 of them returns the questionnaire sent. So then the real sample is the n =86 people who return the info, because the other people are part of the non response rate, and from this sample she found that the proportion of athletes who believe that the enforcement of safety measures needs to be completely overhauled is .

<h2>p=0.76</h2>
3 0
2 years ago
Use the function below to find F(3).<br> F(x) = 3x
Vikki [24]

The value of F(3) = 27.

Step-by-step explanation:

Step 1:

F(x) is dependent on the value of x.

So x is independent while F(x) is dependent on x i.e. the value of F(x) depends on the value of x.

Step 2:

F(x) = 3^{x}, if we have the x's value we can calculate the F(x)'s value.

Here the value of x is given as 3 so F(x) when x equals 3 can be calculated.

F(x) = 3^{x} , F(3) = 3^{3} = 27.

So F(3) = 27.

7 0
2 years ago
an employee adds 160 fluid ounces of chemical to a feature that holds 120,000 gallons of water. did the employee add yhe correct
Hitman42 [59]
We are given a volume of 160 fluid ounces of chemical which is added to a container that holds 120,000 gallons of water. Assuming that the chemical has the same density as water, we just need to convert 120,000 gallons to ounces.

A conversion factor is taken from literature, 1 gallon is equivalent to 128 fluid ounces. So 160 fluid ounces is only 1.25 gallons, thus occupying minimal space in the container. The employee could add more of the chemical in the container. He can actually add 15360000 fluid ounces in total. 
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The area of a rectangular field is 2275 m2. The field is enclosed by 200 m of fence. What are the dimensions of the field?
    8·1 answer
  • Line QR goes through points Q(0,1) and R(2,7). Which equation represents line QR ?
    14·1 answer
  • A baseball stadium has 38,496 seats. Round to the nearest thousand , how many seats is this
    12·2 answers
  • By what percentage did the median earnings of college degreed exceed that of high school degreed for 1973 for men (to the neares
    15·1 answer
  • A flower vendor sells roses for 50 cents each. How much does she pay per flower is she makes $6.00 on every twenty dollars worth
    5·1 answer
  • Eric took $7000 of his income last year and invested it, part at 7% and the rest at 9%. He earned $570 from investments. How muc
    10·1 answer
  • You want to paint a piece of pottery at an art studio. The total cost is the cost of the piece plus an hourly studio fee. There
    14·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • Which is the graph of the linear inequality y &lt; 3x + 1? On a coordinate plane, a solid straight line has a positive slope and
    14·2 answers
  • 24. ABCDE and PQRST are regular pentagons.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!