Note that (5π)/6 radians = 150°. Therefore the given angle is in quadrant 2.
Refer to the figure shown below.
Reference angles are measured relative to the horizontal axis.
Therefore the reference angle in each quadrant is π/6 radians or 30°.
Denote the reference angle as θ'.
Then, in quadrant 1,
cos θ' = √3/2, sin θ' = 1/2, tan θ' = √3.
Because we are in quadrant 2,
sin θ' = π/6;
sin(5π/6) is positive, but cos (5π/6) and tan (5π/6) are negative.
Answer:
5π/6 is in quadrant 2.
The reference angle, θ' = π/6.
sin(5π/6) is positive, cosine and tangent are negative.
Distance traveled by Robert = 292 miles
Time taken by Robert to cover this distance = 4 hours.
Now converting miles in feet.
1 mile = 5280 feet
so, 292 feet = 292 * 5280 = 1541760 feet
Now converting 4 hours in seconds.
1 hour = 3600 seconds
so, 4 hours have 3600 * 4 = 14400 seconds.
Now the question says, we have to find the speed in feet per second

equals,

= 107.067 feet per second
We can set up a proportion.
88% = 0.88
44/0.88 = x/1
Cross multiply:
0.88x = 44
Divide 0.88 to both sides:
x = 50
So your cell phone can hold 50 messages.
Answer: 0.129
Step-by-step explanation:
Let
denotes a random variable that represents the mean weight of babies born.
Population mean : 
Standard deviation: 
Sample size = 83
Now, the probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by greater than 54 grams will be :

hence, the required probability = 0.129
Jim’s statement is correct for all numbers greater than or equal to 0. It does not work for negative numbers. For example, the floor of –3.5 is –4, where –4 is not equal to –3, the number before the decimal point. Hope this helps!
Thanks!
-Charlie