<span>To link the displayed Wright flyer in the museum with the
actual plane, we have to calculate for the relation of the corresponding
parameter. In this problem, for both the display and the actual plane, we are
given with the length. Computing for the ratio gives us,</span>
<span>
ratio = length of the model / length of the actual plane
Length of the model = 35 cm</span>
<span>
We need to calculate for the length of the model in ft.</span>
<span>
length of the model = (35 cm)(1 in/2.54 cm)(1 ft/12 in)
length of the model = 1.148 ft
</span>
<span>
</span>
<span>Going back to the calculation for the ratio,
ratio = (1.148 ft)/21 ft
ratio = 0.055
Therefore, the measurements used in the model is equal to 0.055 times the
actual dimensions.
Error may occur because of the number of significant figures measured for
rounding up or down of the answers after each calculation. </span>
Answer:
F is assigned the value of 15

Step-by-step explanation:
Hexadecimal number system is base 16 and it contain the following numbers:
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F
A has a value of 10
B has a value of 11
C has a value of 12
D has a value of 13
E has a value of 14
F has a value of 15
By completing the expanded notation:

Formula:
Total hours ÷ hour per day
14 ÷ 3.5 = 4.
The answer is 4.
He commuted 4 days for the city.
For rectangle
l=3.07m
b=2.24m
so longest side that can be drawn is diagonal of rectangular board
=squareroot l^2+b^2
=squareroot3.07^2+2.24^2
=squareroot9.4249+5.0176
=squareroot14.4425
=3.80
So longest line that can be drawn in rectangular board is 3.80m