Answer:
a. a parameter.
Step-by-step explanation:
A parameter is a property that describes the whole population, while a statistic is a property pertaining to a sample or sub-set of the population.
In this example, the average content of 4 ounces pertains to the 121 bottles sample and thus is a statistic. While the standard deviation of the population is mentioned to be 0.22 ounces, therefore 0.22 is a parameter.
John can write 1/18 of the manuscript in 1 hour
Hope this helps!!
Answer:
It was a sappy one
Step-by-step explanation:
lol
I had to read this a couple of times to see this was not about time, but is a right triangle problem. If the hour hand is at three, let us consider that a leg of a right triangle, we will consider the hypotenuse as the second hand.
Sketch the picture.
The hypotenuse is 9 cm. the angle is found by:
the (hour hand) is pointing directly at the 12. I expect you mean the minute hand. The angle between the minute hand and the second hand is 25/60*360 = 150 which make the angle between the hour hand and the second hand. 150 -90 =60
so the second hand and the hour hand gives us a right triangle, with a 60 degree angle and a hyp. of 9 cm.
cos 60 = x/9
9 cos 60 =x
<span>
x = 4.5 cm
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer:
0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
The number of messages arriving at a multiplexer is a Poisson random variable with mean 15 messages/second.
Let X be the number of messages arriving at a multiplexer.
Mean = 15
For poison distribution,
Mean = Variance = 15

From central limit theorem, we have:
where n is the sample size.
Here, n = 1 minute = 60 seconds
P(x > 950)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.