The final part of the question is asking;
How much did all (99.7%) of the students spend on textbooks in a semester
Answer:
almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
Step-by-step explanation:
The standard deviation rule describes to us that for distributions that have the normal shape, approximately 99.7% of the observations fall within 3 standard deviations of the mean.
In this question, we are given that; Mean = 240 and Standard deviation= 25
So, 3 standard deviation below the mean = Mean - 3(standard deviation)
= 240 - (3 × 25)
= 240 - 75 = 165
Now, 3 standard deviation above the mean = Mean + 3 standard deviation = 240 + (3 × 25)
= 240 + 75 = 315
So, almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
Answer:
about 151 feet
Step-by-step explanation:
The height of the ball at a time of 3.1 seconds is given by Charlize's equation as ...
h(3.1) = -16(3.1)^2 +3 = -150.76 . . . feet
The well is about 151 feet deep.
_____
<em>Comment on this measurement</em>
The speed of sound is sufficiently slow that it will make a difference in the time Charlize records. She would get a more accurate measurement if she were able to <em>see</em> the ball hit bottom.
Answer:
11 adult tickets
Step-by-step explanation:
I guess you want the number of adult tickets sold.
That is 20% of 55
= 0.20*55
= 11 (answer)
SIx boys can eat seven (7) hotdogs in six (6) minutes.
The answer is C, a perpedicular bisector. The distances of the mark along the given line are equidistance. Where the x is located, where the two dashes would intersect is where a 90 degre angle to the line would pass through.