Answer:
How often, on average, receivables are received and collected during the period
Explanation:
An account receivable is an accounting entry that measures the amount which a firm or organization will receive soon that is not paid yet by the customers. Likewise, account receivable turnover measures the average amount received and collected in a particular period. It helps to understand the average receivable amount and what must be changed to improve it.
Answer:
(3) $3,750,000
Explanation:
The computation of the expect monthly sales to be as high is shown below:
Given that
Sales per month = $300,000
Royalty payments = 8% of sales
So, the expected monthly sales would be
= Sales per month ÷ Royalty payments percentage
= $300,000 ÷ 8%
= $3,750,000
We simply divided the sales per month by the royalty payment percentage i.e 8%
Answer:
$40,000 per year; $37,500 per year; $40,000.
Explanation:
From the question above, we are given the following parameters; Alpha Firm offers a salary = $40,000 per year + no bonuses, "Beta Firm offers a base salary of $35,000 per year with a 25% chance that you will receive an annual bonus of $10,000".
So, to answer the question,the expected salary of working for Alpha Firm will surely be = $40,000 per year.
At Beta Firm the expected salary is = $35,000 + 0.25($10,000) = $37,500.
Therefore, if I was risk neutral, the expected value of the year bonus offered by Beta Firm would need to be at least $40,000 for me not to be indifferent to the choice between the two options.