Answer : The correct options are,
(B) 
(C) 
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

The relation between the pressure and volume of two gases are:

where,
= initial pressure of gas
= final pressure of gas
= initial volume of gas
= final volume of gas
Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
To compute the energy, Q, needed to melt a certain amount of ice, n, in moles, we have

where the latent heat of fusion for ice is equal to 6.009 kJ/mol.
Now, since we have a 20.0 lb ice, we must first convert its mass to grams. Thus mass = (20.0)(1000)(0.4536) = 9072 g.
To find the number of moles present, we must recall that the molar mass of water (ice) is equal to <span>1.00794(2) + </span><span>15.9994 </span>≈ 18.01 g/mol. Hence, we have

Now, to compute for the molar heat of fusion, Q,

Therefore, the amount of heat needed to melt the 20-lb bag of ice is equal to 3026.9 kJ.
Answer: 3026.9 kJ
To answer this question, you just need to put all the variable into <span>PV = nRT formula. In this case, the pressure(P) is 2.5 atm, the number of molecule(n) is 1.3 mol, the temperature(T) is 22 celcius= 295.15 kelvin.
Then the volume should be:
</span><span>PV = nRT
</span>2.5 * V = 1.3 * <span>0.08206* 295.15
</span>V= 12.59L
Hi
Please find attached file with answers.
Hope it help!