Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Found the choices. Pls see attachment.
The statements that explains this phenomenon are:
1) DNA contains adenine as one of its nitrogenous bases.
2) DNA has a double-stranded structure that ensures an accurate mechanism of duplication.
Hybridization refers to the mixing of atomic orbitals in an atom. The number of hybrid orbitals needs to be equal to the number of orbitals that have involved in prior to mixing.
The isolated atoms cannot prevail in a hybridized state as the atom in an isolated state do not form any kind of bond with the other atom, due to which the atomic orbitals do not go through the process of hybridization.
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g