Answer:1.3
Step-by-step explanation:
Answer:
The amount to be pay for coat is <u>$128.70</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
The sales tax rate is 7.25% in California.
The cost for a coat in Los angeles is $120.00.
Now, to find amount to be paid.
Sales tax = 7.25%.
Cost = $120.00.
So, amount to be paid = $120 + 7.25% of $120.00.




Therefore, the amount to be pay for coat is $128.70.
His annual salary as a pharmacist is $51,200
There are a total of 52 weeks in an year.
(a) Weekly salary = annual salary/ number of weeks = 51,200/52 = $984.62 (rounded to the nearest cent)
Howard's weekly salary to the nearest cent = $984.62
(b) His salary in first three weeks = 984.62*3 = $2,953.85
Howard's earnings during the first three weeks to the nearest cent = $2,953.85
(c) He has to pay the agency 40% of his three week salary which is = 0.4*2953.85 =1,181.54
Howard must pay to the employment agency to the nearest dollar = $1,182
To start, note that the roots of a function have to do with how many times the function passes through the x-axis.
When you look at the graph above, notice that it passes through the x-axis 3 times, at the points (-6,0), (-4,0), and (3,0).
Knowing this, you can conclude that your answer would be choice B.)3
Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident