Answer:
a.
b. 6.1 c. 0.6842 d. 0.4166 e. 0.1194 f. 8.5349
Step-by-step explanation:
a. The distribution of X is normal with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. this because X is the weight of a randomly selected seedless watermelon and we know that the set of weights of seedless watermelons is normally distributed.
b. Because for the normal distribution the mean and the median are the same, we have that the median seedless watermelong weight is 6.1 kg.
c. The z-score for a seedless watermelon weighing 7.4 kg is (7.4-6.1)/1.9 = 0.6842
d. The z-score for 6.5 kg is (6.5-6.1)/1.9 = 0.2105, and the probability we are seeking is P(Z > 0.2105) = 0.4166
e. The z-score related to 6.4 kg is
and the z-score related to 7 kg is
, we are seeking P(0.1579 < Z < 0.4737) = P(Z < 0.4737) - P(Z < 0.1579) = 0.6821 - 0.5627 = 0.1194
f. The 90th percentile for the standard normal distribution is 1.2815, therefore, the 90th percentile for the given distribution is 6.1 + (1.2815)(1.9) = 8.5349
Answer:
The center/ mean will almost be equal, and the variability of simulation B will be higher than the variability of simulation A.
Step-by-step explanation:
Solution
Normally, a distribution sample is mostly affected by sample size.
As a rule, sampling error decreases by half by increasing the sample size four times.
In this case, B sample is 2 times higher the A sample size.
Now, the Mean sampling error is affected and is not higher for A.
But it's sample is huge for this, Thus, they are almost equal
Variability of simulation decreases with increase in number of trials. A has less variability.
With increase number of trials, variability of simulation decreases, so A has less variability.
Answer:
- A.) (3.6, 0.6)
- D.) (2.6, 0.4)
Step-by-step explanation:
See below for a graph.
___
Choices B, C, E can be eliminated on the basis that neither x nor g(x) can be negative. The domain of f(x) is x>0; the range of g(x) is x≥0.
Answer:
I'm pretty sure it is 50n+200 <u><</u> 3600
Step-by-step explanation:
Im to fully sure tho
Model spaceship cost = $15.99
Tax % = 8%
Amount of tax = 15.99*0.08 = $1.279
Amount after tax = $15.99+$1.279 = 17.2692
After rounding-off to the nearest cent, it would be $17.27
So, your final answer is $17.27
Hope this helps!