-1 plus -1 = 2 please write back if i am incorrect
Answer:
Tax for Italian Salad=$0.20
Tax for Lasagna= $0.43
Tax for Spaghetti =$0.21
Tax for Fettuccini Alfredo =$0.36
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to multiple the price of each item by the tax percentage in decimal form (divided by 100):
Italian Salad =$3.99
- Tax for Italian Salad= 3.99 x (5/100) = 3.99 x 0.05 =$0.20
Lasagna =$8.50
- Tax for Lasagna= 8.50 x (5/100) = 8.50 x 0.05 =$0.43
Spaghetti =$4.29
- Tax for Spaghetti = 4.29x (5/100) = 4.29 x 0.05 =$0.21
Fettuccini Alfredo =$7.17
- Tax for Fettuccini Alfredo = 7.17 x (5/100) = 7.17 x 0.05 =$0.36
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Well, how many minutes are there in a year? It would be way too easy to say "too many".
First, we calculate minutes in a day, which is 60 x 24 (minutes in an hour x number of hour)
This equals 1440. There are 365 days in a year, so we multiply 365 by 1440, which equals 525,600
The conversion of oz to gallon occurs, and bigger units mean division since their capacity makes the necessity for them significantly smaller; we divide 525600 by 128, and we get 4106.25.
4106.25 gallons of water are wasted in a year
The solution would be like this for this specific problem:


The correct sequence of operations when solving
negative one over five (x − 25) = 7 would be multiply each side by −5, and adding
25 to each side.