Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

In this report, there are three variables being
mentioned. These are:
1st variable = 19 minutes
2nd variable = 7 jumps
3rd variable = 79%
In this problem, I believe what we are asked to do is to
identify the type of variable the 2nd variable is. We are given that
the 2nd variable is “7 jumps”.
This means that the 2nd variable is quantitative because it
refers to or relating to a measurement of something rather than the quality. We
also know that jumps can only take whole numbers, not decimal. Therefore it is
also discrete. Hence, the 2nd variable is:
quantitative and discrete
Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer:
Capacity utilization rate in October is 63.75%
Explanation:
Units produced in October = 18170
Units production in most efficient way = 28500
Capacity utilization rate in October = 18170 / 28500 = 0.6375
In percentage, it is 63.75%