Answer:
16
Step-by-step explanation:
a:2+4 =12
a:2=12-4
a:2=8
a=8 ×2
a=16 dresses
Answer: A, it is not plausible that 50% of the population had taken a yoga class because the data shows that a sample proportion of 40% is unlikely.
Answer:
The approximate number of gallons consumed by a person in 2010 will be 4.9 gallons
Step-by-step explanation:
Recall that the formula for exponential decrease is given by a function of the form:

where A is the initial value, r is the rate of decrease, and x is the time elapsed.
In our case, the initial value of gallons of juice per person (at the starting time = 1981) is 16.5 gallons. So A = 16.5 gallons.
the rate of decrease "r" is the decimal form of: 4.1%, that is r = 0.041
So we have:

Now we can calculate what the average number of gallons would be in the year 2010, knowing that between 1981 and 2010 there is an elapsed time in years of: 2010-1981 = 29 years. Then:

3x^3 – 5x^2 – 12x + 20
= (3x^3 – 5x^2) – (12x - 20)
= x^2(3x - 5) - 4(3x - 5)
= (3x - 5)(x^2 - 4)
= (3x - 5)(x + 2)(x - 2)
Factors: (3x - 5), (x + 2), and (x - 2)
Answer:
D.) 3x – 5
Answer:
Step-by-step explanation:
Given is an algebraic polynomial of degree 5.

Here leading term is p=3 and constant term is q =12
Factors of p are ±1,±2,±3
Factors of q are 
Possible forms of p/q will be the same for any other polynomial of degree 5 with leading term =3 and constant term = 12
Hence any other polynomial

will have same possible zeroes of p/q, when a,b,c are rational.
Hence any polynomial of this type would have the same possible rational roots.