26/80*100 = <span>£</span>32.50 is your answer
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer:
Volume of the right pyramid = 288 m²
Step-by-step explanation:
Volume of the pyramid = 
From the ΔAOB,
By Pythagoras theorem,
AB² = AO² + OB²
(6√2)² = AO² + (6)²
72 = AO² + 36
AO = √(36) = 6 m
Since base of the pyramid is a square so area of the base = (Length × Width) = (side)²
Now volume of the pyramid = ![\frac{1}{3}[(Length)(width)]\times height](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%5B%28Length%29%28width%29%5D%5Ctimes%20height)
= 
= 288 m²
Therefore, volume of the right pyramid is 288 m².
The average of the set of numbers is the quotient when the sum of the numbers is divided by the number of items. Given that Markus' fifth score x, the average is x+5. The equation for solving the fifth score and the arithmetic mean is,
(85 + 92 + 82 + 94 + x) / 5 = x + 5
Further simplifying gives,
(353 + x) / 5 = x + 5
Calculating for the value of x gives x = 82.