15% of 30....turn ur percent to a decimal...." of " means multiply
0.15(30) = 4.5
30% of 45.....set it up the same way as before
0.30(45) = 13.5
60% of 7
0.60(7) = 4.2
23% of 20
0.23(20) = 4.6
Correlation coefficient (r) = [nΣxy - (Σx)(Σy)] / [sqrt(nΣx^2 - (Σx)^2)sqrt(nΣy^2 - (Σy)^2)]
Σx = 21 => (Σx)^2 = 21^2 = 441
Σy = 671 => (Σy)^2 = 671^2 = 450,241
Σx^2 = 1 + 4 + 9 + 16 + 25 + 36 = 91
Σy^2 = 98^2 + 101^2 + 109^2 + 117^2 + 119^2 + 127^2 = 75,665
Σxy = 1(98) + 2(101) + 3(109) + 4(117) + 5(119) + 6(127) = 2,452
r = [6(2,452) - 21(671)] / [sqrt(6(91) - 441)sqrt(6(75,665) - 450,241)] = 621/sqrt(105)sqrt(3749) = 0.99
option b is the correct answer.
Answer:
10.12
Step-by-step explanation:
Given:
- 0.07 cm thick = 0.007m and it is dr (the change in radius)
As we know that, the volume of a hemispherical dome with diameter 48 m is:
- V =
π
Take the derivative of V we have:
= 2π
<=> dV = 2π
*dr
<=> dV = 2π*
*0.0007 = 10.12
Hope it will find you well.
I hope this helps you
x.3x+x.(-1)+5.3x+5.(-1)-(x^2-2.4.x+16)
3x^2-x+15x-5-x^2+8x-16
2x^2+22x-21
Answer:
0.6
Step-by-step explanation:
Given: Mean= $750
Standard deviation= $60
First, lets find out z-score of the interval between $624 and $768.
z score= 
z score= 
∴ z score for $624 is -2.1
Now, finding z score for $768
Z score= 
∴ z score for $768 is 0.3
As per the z score table, the value for -2.1 is 0.0179 and for 0.3 is 0.6179
Now, subtracting the value to get proportion

∴ There are 0.6 proportion of laptops are in the range of $624 and $768