answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
2 years ago
15

What is the length of EF in the right triangle below?

Mathematics
2 answers:
Lyrx [107]2 years ago
8 0

Answer:

\sqrt(217)

Step-by-step explanation:

(19)^2=(12)^2

361 - 144 + 217

\sqrt(217)


andriy [413]2 years ago
8 0

Answer:

\sqrt{217}units

Step-by-step explanation:

Given : A right angled triangle EFD

           Hypotenuse = ED=19 units

           Base = DF =12 units

           Perpendicular = EF

Solution:

To find length of EF we will use Pythagorean Theorem:

(Hypotenuse)^{2}=(Perpendicular)^{2}+(Base)^{2}

ED^{2}=EF^{2}+DF^{2}

19^{2}=EF^{2}+12^{2}

361=EF^{2}+144

361-144=EF^{2}

217=EF^{2}

\sqrt{217} =EF

Thus the length of EF is \sqrt{217}units

You might be interested in
A car tire with a radius of 16inches is turning at a rate of 120 revolutions per minute. Find the exact linear speed of the tire
anygoal [31]

Answer:

The speed of the tyre of the car is 1002.24 feet per minute .

Step-by-step explanation:

Given as :

The radius of the car wheel = r = 16 inches

Since 12 inches = 1 feet

So,  16 inches = \frac{1}{12}×16 = 1.33 feet

The number of revolution of the wheel = 120 revolution per minute

Let The speed of the wheel = s feet per minute

The circumference of wheel = 2 × \pi × radius

where  \pi  = 3.14

or, circumference =  2 × 3.14 × 1.33

Or, Circumference = 8.352 feet

Now , Speed =  circumference of wheel × number of revolution

or, Speed = 8.352 feet × 120 revolution per minute

∴ Speed = 1002.24 feet per minute

Hence The speed of the tyre of the car is 1002.24 feet per minute . Answer

4 0
2 years ago
Zoe and Hannah share tips in the ratio 3:7. Last week, Zoe received £24. How much did Hannah receive last week?
Goshia [24]

Answer:

hannah gets £56

Step-by-step explanation:

z   : h

3   : 7

24 : ?

24/3 = 8

8 x 7 = 56

£56

hope this helps

brainliest plz?

x

8 0
2 years ago
Daniel and his children went into a grocery store and he bought $10.15 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.75 and e
guapka [62]

Answer: Daniel bought 3 apples and 7 bananas.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of apples that Daniel bought.

Let y represent the number of bananas that Daniel bought.

He bought a total of 10 apples and bananas altogether. This means that

x + y = 10

Daniel and his children went into a grocery store and he bought $10.15 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.75 and each banana costs $0.70. This means that

1.75x + 0.7y = 10.15 - - - - - - - - - - - 1

Substituting x = 10 - y into equation 1, it becomes

1.75(10 - y) + 0.7y = 10.15

17.5 - 1.75y + 0.7y = 10.15

- 1.75y + 0.7y = 10.15 - 17.5

- 1.05y = - 7.35

y = - 7.35/- 1.05

y = 7

x = 10 - y = 10 - 7

x = 3

4 0
2 years ago
At smith’s Mountain Lake Boat Rentals, it cost $25 per hour to rent a pontoon boat, plus a one-time
sergey [27]

Answer:

Jones family paid a total of $139

Step-by-step explanation:

Smith's Mountain Lake Boat provides Rental services that can be expressed as follows;

Total cost=cost per hour×number of hours rented+one time cleaning deal

For Benael's family;

Benael family total cost=Cost per hour×number of hours rented+one-time cleaning deal

where;

Benael family total cost=$226.50

Cost per hour=$25

Number of hours rented=11 am-6:30 pm=7 hours 30 minutes=7.5 hours

One time cleaning deal=x

Replacing;

226.50=(25×7.5)+x

187.5+x=226.50

x=226.50-187.5

x=39

One time cleaning deal=$39

For Jones family;

Jones family total cost=Cost per hour×number of hours rented+one-time cleaning deal

where;

Cost per hour=$25

Number of hours rented=9 am-1 pm=4 hours

One time cleaning deal=$39

Replacing;

Jones family total cost=(25×4)+39

Jones family total cost=$139

Jones family paid a total of $139

4 0
2 years ago
Suppose that lower production costs increases the supply of wheat, such that more wheat is supplied at each price level. After t
just olya [345]

When the demand and supply curve intersect, that is, where the quantity demanded and quantity supplied are equal, the market is said to be in equilibrium. Thus, the given quantity is equilibrium quantity.

From the graph, we see that when the production cost of wheat is $4, the equilibrium quantity is 600 units.

When the production cost lowers from $4 to $3, the supply of wheat increases, such that the equilibrium quantity increases from 600 units to 800 units.

Thus, after an increase in supply, the equilibrium quantity increases.

So, Option A is the correct answer.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Emily made 75% of the baskets that she attempted if she made nine baskets how many attempt did she make
    13·1 answer
  • Now, solve this problem. 106% of $ _______ = $7.95 
    15·1 answer
  • How many solutions exist for the given equation? 12x+1=3(4x+1)-2
    7·2 answers
  • When baking a cake you have a choice of the following pans: a round cake that is 2 inches deep and has a 7-inch diameter, a 6 in
    14·1 answer
  • What is the concentration of a new solution obtained by mixing 25ml of water with 125ml of a 20% salt solution in water?
    6·1 answer
  • Which of the following examples is an error of addition by one? A. 7363 + 1535 = 8798 B. 3415 + 2174 = 5589 C. 5167 + 4622 = 978
    8·2 answers
  • Question 1
    10·1 answer
  • A university surveyed recent graduates of the English department for their starting salaries. Four hundred graduates returned th
    9·1 answer
  • Celeste can spend no more than $30 to buy quinoa and rice. She will pay $5 per pound for quinoa and $2 per pound for rice. Which
    8·2 answers
  • Mean of 7.2,8.5,7.0,8.1,6.7
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!