Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
Answer:
c) the company uses small amounts of copyrighted material
Explanation:
According to the fair use doctrine, the government of the US permits uses of the copyrighted material if the amount of copyrighted material is in very small amount and also does not constitutes to unfair advantage over the company which has copyrighted the material formula. Whereas on the other hand, the employer will face legal action if the employee faces any injury at work and this is well addressed in employees right act.
Furthermore, age descrimination is a illegal act so the company will again face legal actions in this case too.
The discovery of oil off a nation's coast would be if it wasunexpected, a surprise economic variable and a very beneficial one at that as long as it happened before the present concerns about climate change and the use of fossil fuels plus concerns over oil spills in the ocean after the Gulf of Mexico major oil spill a few years ago.
Answer:
D) 5182 glass vases
Explanation:
<em>Contribution per glass vases:</em>
$4.5 selling price - $ 1.75 variable cost= 2.75
<em>Operating income:</em>
29,000 units x $ 2.75 - $ 8,500 = $71,250 operating income
<em>Target income is to obtain a 20% increase:</em>
71,250 x (1 + 20%) = 85,500 target income:
<em>units needed for target income:</em>
(85,500 target income + 8,500 fixed cost) / 2.75 contribution per unit= 34.181,81
aditional glass vases needed for target income:
34,182 - 29,000 = 5,182
Answer:
A credit to Cash of $299
Explanation:
Journal Entry Debit Credit
Merchandise inventory $62
Delivery charges $46
Office supplies $30
Miscellaneous expenses $51
Cash over and short
$100
Cash $299
Cash to be reimbursed = Minimum cash balance required - Cash balance left
Cash to be reimbursed = $500 - $201
Cash to be reimbursed = $299