Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
a. $58,000
b. $6,752
c. $9,000
Explanation:
a. The computation of taxable income is shown below:-
Taxable income = Salary - Short term capital loss + Cash Prize - Greater of Standard or itemized deduction for year 2018 (assumed)
= $80,000 - $2,000 + $4,000 - $24,000
= $58,000
b. The computation of tax liability is shown below:-
Tax liability (Surviving spouse) = ($1,940) + ($58,000 - $19,400) × 12%
= $1,940 + $38,600 × 12%
= $1,940 + $4,632
= $6,572
c. The calculation of Charlotte's child and dependent tax credit is given below:-
= ($2,000 × 4) + ($500 × 2)
= $8,000 + $1,000
= $9,000
Answer:
Adjusting & Accrued Wages Adjusted Payment:
To record the outstanding payment of wages for 1 day following journal entry has been passed. The salaries cost account has been charged by an amount of (9 workers × $145) $1,305 and the account of wages payable has been credited with the same amount to adjust the journal entry as shown below:
Date: 31 Dec
Debt: Wage expense = $1,305
Credit: Wage Payable = $1,305
Accrued Wages of one day is recorded.
Answer:
The correct answer is letter "E": If many firms can supply an input comma then suppliers are unlikely to have the bargaining power to limit a firm's profits.
Explanation:
The negotiating power of suppliers determines the level of competition in a market, according to the concept of the <em>five competitive forces</em>. If only a few companies can supply output or if the input is limited, suppliers are likely to have the bargaining power to limit the income of a business.
Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520